Bez pewnych istotnych cech nie da się zbudować szczęśliwego związku. Odkryj, jak rozpoznać dobrego partnera, dzięki trzem sferom zachowań, i otwórz się na miłość Twojego życia.
Wejście w toksyczny związek to częste doświadczenie wrażliwych ludzi. Dlaczego? Zauroczone osoby łatwiej ignorują własne potrzeby i granice, skupiając się na zadowalaniu partnera.
Jeśli masz problemy w obecnej relacji, rozmowa z terapeutą może pomóc. Dzięki temu poczujesz się lepiej i otrzymasz wsparcie, by trudności przekształcić w pozytywne doświadczenia.
Zarówno toksyczne kobiety, jak i destrukcyjni mężczyźni potrafią doskonale tworzyć pozory bycia czarującymi i czułymi osobami.
Jeśli sam(a) masz dobre intencje, poznając kogoś, to raczej nie zakładasz, że druga osoba jest nieuczciwa. Gdy pojawiają się czerwone flagi, naturalnym odruchem jest ignorowanie ich i racjonalizowanie zachowań. Może dlatego, że w zdrowym związku, szybkie pogodzenie się miałoby sens. W relacji z toksyczną osobą łapiesz się na tym, że z czasem wybielasz coraz bardziej nieakceptowalne posunięcia partnera.
Odkryj magiczny klucz do poznania prawdziwej natury potencjalnych partnerów, który otworzy Ci oczy zanim obudzisz się u boku kogoś, kto raczej uprzykrza niż uprzyjemnia podróż przez życie. Wystarczy dostrzec pewne zdrowe reakcje i postawy (lub ich brak) u osoby, której chcesz powierzyć swoją przyszłość.
3 niezawodne sfery zachowań, po których poznasz dobrego partnera: Odkryj klucz do zdrowego związku!
Cechy osób, którym możesz zaufać
1. Podejście do rzeczywistości i niezawodność
a. Nie walczy z rzeczywistością, tylko z nią pracuje
Kiedy na horyzoncie pojawia się problem, osoba godna zaufania szuka rozwiązania, a nie winnych. Nawet jeśli naprawdę zrobiłeś/ zrobiłaś coś głupiego, koncentruje się na rozwiązaniu problemu, a nie udowadnianiu swojej racji albo karaniu Cię.
Nie okazuje rozgoryczenia, bo wie, że stan umysłu jest kluczowy w rozwiązywaniu problemów.
Nawet w sytuacji bez wyjścia podejmuje działania, które mogą przynieść pozytywne efekty.
Taka osoba działa w sposób proaktywny, reagując szybko i efektywnie na pojawiające się problemy, zamiast bezczynnie czekać na ich eskalację.
Nie traci czasu i energii na bezowocne zamartwianie się o rzeczy, na które nie ma wpływu i na okazywanie złości.
Jeśli partner(ka) Cię ocenia i obwinia, to jest to pierwszy sygnał, że związek będzie dla Ciebie bardzo nieprzyjemny.
b. Zachowuje zdolność rozumowania nawet w obliczu intynsywnych emocji
Tworzenie związku to prawdziwa przyjemność z osobą, która potrafi słuchać i prowadzić dialog - i to nawet wtedy, gdy emocje są bardzo intensywne, bo sytuacja wymaga odwagi lub wytrwałości.
Taka osoba stara się zrozumieć Twoją perspektywę, nawet jeśli jest to niełatwe, a nawet niezgodne z jej osobistymi przekonaniami. Wie, jak ważne w podejmowaniu decyzji są emocje, dlatego nie wprowadza dodatkowego zamieszania.
Nie kieruje się tylko logiką, ale także intuicją. Dzięki temu, jest w stanie zaoferować unikalną perspektywę i wniesie cenne spojrzenie na sprawy, które do tej pory wydawały Ci się skomplikowane lub trudne do rozwiązania.
W związku z nią zawsze masz pewność, że Twoje emocje są dostrzegane i cenione, a decyzje podejmowane w sposób korzystny dla Was oboje.
c. Jest konsekwentna/y, dlatego możesz na niej/ na nim polegać
Jeśli szukasz miłości swojego życia, koniecznie wybierz kogoś, kto cechuje się spójnością zachowania.
Taka osoba jest konsekwentna, autentyczna i szczerze wyraża własne uczucia i myśli, co daje Ci poczucie stabilizacji i bezpieczeństwa.
Dla kontrastu, osoba potrafiąca stać się z chwili na chwilę zupełnie innym człowiekiem, powinna budzić w Tobie poważne podejrzenia. Nigdy nie wiadomo, kiedy pokaże swoje gorsze oblicze i na co jeszcze ją stać.
Skoncentruj się na szukaniu partnera, który jest spójny i autentyczny. Takie osoby są w stanie stworzyć trwały, wartościowy i pełen miłości związek.
d. Nie bierze wszystkiego do siebie
Osoba, która ma zdrowy dystans do siebie, ma dużo większe szanse na szczęśliwe i spełnione życie. Potrafi śmiać się z własnych pomyłek i słabości, a jej optymistyczne spojrzenie na świat sprawia, że nie tylko ona, ale również jej bliscy mają słodszą egzystencję.
Natomiast, kiedy ktoś przesadnie dba o swój wizerunek i łatwo się obraża, może mieć tendencje do dbania o swój obraz w oczach innych bardziej niż o Twoje potrzeby. Podchwytliwe jest to, że toksyczna osoba może spełniać wiele Twoich potrzeb, ale tylko dlatego, że ma w tym własny interes.
Dlatego warto zwrócić uwagę na to, jak dana osoba radzi sobie ze swoim ego i czy bardziej dba o to, co jest ważne dla Ciebie, czy o to, co widzą inni.
Szacunek i odwzajemnianie
a. Szanuje Twoje granice
Osoba o zdrowych emocjach pragnie w związku bliskości i intymności, a nie wtargnięcia w Twoje życie i decydowania o Tobie.
Wie, że bycie z Tobą w romantycznej relacji nie jest wymówką na brak dobrych manier i kontrolowanie Ciebie.
Bezpieczna osoba ceni Twoją autonomię. Szanuje i uwielbia to, że jesteś odrębną jednostką i masz własne preferencje.
Ma empatię, dlatego naturalnie bierze pod uwagę Twoje uczucia i granice w każdej sytuacji.
Nie wmawia Ci jak powinnaś/ powinieneś się czuć w danej sytuacji i nie zachowuje się jakby znał(a) Cię lepiej niż Ty sam(a), żeby kontrolować Twoje zachowanie.
b. Daje od siebie coś więcej
Osoba, z którą dobrze jest mieć wspólne plany na przyszłość to taka, która hojnie poświęca Ci czas i uwagę.
Wspólne wyjście do restauracji sugeruje, że partner o Ciebie dba. Tak? Tylko wtedy, gdy poświęca Ci pełną uwagę, koncentrując się na Waszej rozmowie i patrzeniu Ci w oczy, a nie na swoim telefonie.
Toksyczne osoby wchodzą w związek, po to, żebyś wypełniał(a) dla nich konkretną funkcję. Nie dostrzegają Ciebie jako osoby. Odgrywasz rolę w fantazji, w której liczy się ich wizja siebie i Ciebie, a nie Ty. Łatwo im zmieniać partnerów, zdradzają i mogą mieć zaskakujący romans z kimś o wiele mniej atrakacyjnym niż Ty, tylko dlatego, że wykazuje zainteresowanie nimi.
c. Potrafi być elastyczna/y i iść na kompromis
Bezpieczna osoba umie współpracować i znaleźć rozwiązanie, które zadowoli Was oboje.
Rozumie, że niepowodzenia i różnice zdań są częścią życia i potrafi się jakoś pocieszyć po stracie. Nie naciska, żebyś to Ty się za wszelką cenę dostosowywał(a).
Nie masz przy niej/ przy nim wrażenia, że musisz rezygnować ze swoich preferencji czy potrzeb, żeby uniknąć nieprzyjemnej atmosfery.
Toksyczna osoba nie lubi iść na jakikolwiek kompromis. Ma skłonności do mszczenia się za jakąkolwiek formę sprzeciwu.
Niektóre toksyczne osoby zachowują się czasami jak dwuletnie dziecko z napadem szału, które będzie robiło z Twojego życia piekło, dopóki nie wykonasz wszystkiego dokładnie tak, jak one tego chcą.
d. Panuje nad sobą
Osoba, z którą warto się zaangażować w relację jest dojrzała emocjonalnie.
Jeśli ktoś łatwo się irytuje, okazuje poczucie wyższości nad innymi i zachowuje się jakby życie powinno dostosowywać się do jego zachcianek, na rzeczy jest coś poważnego.
Czujesz, że stąpasz po skorupkach, bo nieodpowiedni ruch może wywołać burzę? Na 100% masz do czynienia z kimś toksycznym. Czas się wymeldować.
e. Próbuje zrozumieć Twój punkt widzenia
Dobra partnerka/ partner niekoniecznie się z Tobą zgadza, ale zawsze próbuje zrozumieć Twoje postrzeganie rzeczywistości.
Jeśli partnera nie obchodzi to, w jaki sposób myślisz, to... Zgadnij co? Nie jest bezpiecznie się z kimś takim wiązać.
f. Mówi prawdę
Każdy może zmienić zdanie, a już na pewno kobieta. Raz może jej się podobać różowy kolor, a raz niebieski. Ale jeśli ukochana osoba mówi Ci, że idzie spać, a potem okazuje się, że była na mieście, nie dając Ci znać o zmianie planów, to ufając jej nadal zaczynasz okłamywać samego siebie.
A jeśli ktoś chlubi się tym, że jest uczciwy, to pomyśl... Dla uczciwej osoby szczerość to naturalny stan, którego jakoś specjalnie nie podkreśla. A co dopiero pisanie o swojej szczerości w bio na Instagramie.
g. Przeprasza i podejmuje próby pogodzenia się
Zdrowy emocjonalnie człowiek chce być odpowiedzialny za swoje czyny.
Niebezpieczna osoba, np. taka z narcystycznym zaburzeniem osobowości, nie przeprasza szczerze, nawet gdy zrobi Ci coś EKSTREMALNIE przykrego. Co prawda może wydusić z siebie przepraszam, ale szybko zmieni temat. Dla przykładu, zapyta, czy myślisz, że jest z tego dumna i poprosi, żeby już o tym nie mówić, bo źle się z tym czuje. Zignoruje Twoją potrzebę wyjaśnienia sytuacji i emocjonalnego wsparcia.
Typowa dynamika np. u osoby narcystycznej to:
1. Zaprzeczenie, jeśli jest choć cień szansy na to, że nie masz dowodów,
2. Robienie ofiary z siebie,
3. Zrzucenie winy na Ciebie.
A co dopiero, kiedy Twoje zachowanie nie podoba się takiej osobie...
Wrażliwość na Twoje potrzeby i pragnienia
Empatia, czyli zdolność odczuwania stanów psychicznych innych osób i przyjęcia ich perspektywy myślenia to podstawa szczęśliwych relacji międzyludzkich.
a. Czujesz się przy niej/ nim bezpiecznie
Dobry partner nie ignoruje Twoich uczuć. Bierze je pod uwagę.
Widać, że próbuje sobie wyobrazić Twoje doświadczenie i jest na nie wrażliwa/y. Nie zostawia Cię na lodzie.
b. Czujesz się widziana/y i rozumiana/y
Jesteś dla niej/ niego interesującą osobą i jest Ciebie ciekawa/y.
Pamięta, co się mówiło i nawiązuje do tego w rozmowach.
Podoba jej/ mu się to, że myślisz nieco inaczej i im więcej ze sobą rozmawiacie, tym więcej o sobie wiecie i stajecie się sobie bliźsi.
Nie ma dziur w pamięci i nie narzeka na słabą pamięć. Taka informacja o początkach demencji to nie jest coś, czym ludzie by się chwalili. No chyba, że stoi za tym konkretny interes w stylu alibi w razie pomieszania Twoich opowieści ze słowami kogoś z Tindera.
c. Chętnie Cię pociesza i daje się pocieszyć
Kiedy czujesz jakby osiadła nad Tobą burzowa chmurka, osoba, z którą bezpiecznie wejść w relację, będzie starała się Ciebie wysłuchać i rozpromienić albo zwyczajnie da Ci do zrozumienia, że jest przy Tobie.
Niebezpieczna osoba być może początkowo zareaguje pocieszająco, ale szybko się wycofa lub zezłości, że źle wpływasz na jej własny nastrój.
d. Ma zdolność autorefleksji i chce się zmieniać na lepsze
Bezpieczna dla Ciebie osoba ma zdolność do refleksji nad sobą i cieszy się z bliskości oraz z otwartej komunikacji. Chce przegadać ważne rzeczy.
Toksyczna osoba sprawia czasem wrażenie, jakby brakowało jej zdrowego rozsądku. Drobna zmiana w jej własnym zachowaniu mogłaby odmienić Wasze życie na diametralnie lepsze, ale ona nie jest w stanie tego dostrzec. Woli powtarzać wciąż te same błędy i winić za wszystko otoczenie, włączając w to Ciebie.
e. Potrafi się śmiać i dobrze bawić
Łatwym testem na toksyczność potencjalnego partnera jest obserwowanie postawy podczas Waszych przyjemnych chwil. Tak, nie potrzeba żadnych trudności, aby ujrzeć czyjeś prawdziwe oblicze.
Niebezpieczna osoba zawsze znajdzie sobie problem. Możecie być na wakacjach w cudownym miejscu, a i tak będzie narzekać na jakieś detale.
Oczywiście, każdy może czasem być nie w humorze, ale z toksyczną osobą są to sytuacje w stylu, że masz urodziny, a tu nagle wybucha afera o jakiś drobiazg, tak że aż Ci się odechce świętowania. Albo rzuci jakiś nieprzyjemny komentarz, który podburzy Twoją wiarę w siebie, żeby odwrócić uwagę od czegoś.
f. Cieszysz się ze spotkania z nią/ nim
Dojrzała emocjonalnie osoba potrafi generować pozytywne emocje i dlatego ogólnie jest zadowolona z życia.
W towarzystwie bezpiecznej osoby czujesz odprężenie i przyjemność, i to nawet podczas codziennych czynności, takich jak wspólne przygotowywanie posiłku czy zakupy.
Kiedy spotykasz się z toksyczną osobą, po pewnym czasie zaczynasz odczuwać lęk przed spotkaniami. Podświadomie czujesz, że w każdym momencie może wybuchnąć.
Czas na miłość
Stanie w korku z emocjonalnie dostępną osobą może być bardziej satysfakcjonujące niż pobyt z nieodpowiednią osobą w luksusowym resorcie na rajskiej wyspie.
Niech znajomość istotnych pozytywnych cech i postaw pomoże Ci dobrze zainwestować uczucia, aby odnaleźć partnera, z którym każda chwila będzie wyjątkowa.
A co Ty myślisz na ten temat? Masz swoje doświadczenia związane z doborem partnera? Podziel się nimi w komentarzach!